Produkt dnia
Fashion Cuenca - natur
Fashion Cuenca - natur
300,00 zł 270,00 zł
Fashion Brisa Fino 7/8 - natur
Fashion Brisa Fino 7/8 - natur
550,00 zł 385,00 zł
Trilby Croshet - natur/jeans
Trilby Croshet - natur/jeans
280,00 zł 252,00 zł
Traveller Leder - natur
Traveller Leder - natur
330,00 zł 297,00 zł
New Bloc Rips - natur
New Bloc Rips - natur
320,00 zł
Redondo - natur
Redondo - natur
310,00 zł
Redondo - white air
Redondo - white air
310,00 zł
Malibu - white
Malibu - white
320,00 zł
Fashion Brisa Rips - natur
Fashion Brisa Rips - natur
320,00 zł
Trilby New - natur
Trilby New - natur
320,00 zł
Trilby New - stone
Trilby New - stone
320,00 zł
Classic White Wings
Classic White Wings
495,00 zł
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Historia kapeluszy panamskich

KAPELUSZ PANAMSKI MADE IN ECUADOR?

To prawda! Przeczytaj...

 Mapa Ekwadoru  

HISTORIA KAPELUSZY PANAMSKICH

Począwszy od początku XVII wieku, wyplatanie kapelusza ewoluowało jako przemysł chałupniczy wzdłuż ekwadorskiego wybrzeża, a także w małych miasteczkach w całym andyjskim paśmie górskim. W 1835 r. Manuel Alfaro, człowiek, którego można uznać za dziadka kapelusza panamskiego, przybył do Montecristi, by zdobyć nazwisko i fortunę. Założył firmę, której głównym celem był eksport tych ręcznie wyplatanych kapeluszy. Statki towarowe z Guayaquil i Manty (główne porty handlowe Ekwadoru) napełnione jego towarami i kierowały się do Zatoki Panamskiej. Jego firma prosperowała świetnie, gdyż przybywało coraz więcej poszukiwaczy złota podróżujących przez Panamę, którzy potrzebowali kapelusza chroniącego ich przed silnym karaibskim słońcem.

Jednym z pierwszych miast, które zaczęły tkać kapelusze w Andach, było Principal, część Kantonu Chordeleg w prowincji Azuay (południe kraju). Słomkowe kapelusze tkane w Ekwadorze, podobnie jak wiele innych towarów południowoamerykańskich z XIX i początku XX wieku, były wysyłane najpierw do Przesmyku Panamskiego przed ich rejsami do Azji, reszty Ameryk i Europy, przez co zdobyły nazwę, która odzwierciedlała ich miejsce sprzedaży międzynarodowej - "kapelusze z Panamy" - niż ich miejsce pochodzenia domowego.

 

W 1904 roku prezydent USA Theodore Roosevelt odwiedził budowę Kanału Panamskiego i został sfotografowany w kapeluszu panamskim, co dodatkowo zwiększyło popularność kapeluszy. Chociaż kapelusz panamski nadal zapewnia życie tysiącom Ekwadorczyków, pozostało mniej niż tuzin tkaczy zdolnych do stworzenia najlepszych "superfinosów Montecristi" - wyplatanych nawet przez pół roku! Produkcja w Ekwadorze maleje z powodu problemów ekonomicznych w Ekwadorze i konkurencji ze strony chińskich producentów kapeluszowych.

W grudniu 2012 r. UNESCO zadeklarowało kapelusze panamskie jako "niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości". Stworzono również kilka szkółek tkackich, dzięki którym nowe pokolenia uczą się zawodu swoich przodków.

 

                                                                  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl